• Lucia Buc Balická

• Náplň práce

• Náplň práce pedagogického asistenta:

1. Byť odvážny

• Robiť veci najlepšie, ako vieme, zodpovedne a najmä čo najdokonalejšie. Dopriať si robiť aj chyby, priznať si ich a bez výčitiek, s ponaučením a s čistým svedomím sa pohnúť o kúsok vpred.

2. Byť flexibilný

• Aktívne reagovať na neustále sa meniaci proces nielen v interakcii so žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ale aj učiteľmi. Opúšťať svoju komfortnú zónu, rýchlejšie a flexibilnejšie reagovať na vzniknuté situácie a nečakané reakcie všetkých žiakov.

3. Byť asertívny

• Vytvoriť si vzťah so žiakmi. Mať vopred stanovené vzájomné hranice. Je prospešné a potrebné, aby cítili priateľský a zhovievavý prístup. Dokázať vytvoriť a udržať si profesionálny nadhľad s láskavým prístupom.

4. Byť kreatívny

• Vyskúšať všetky metódy v spolupráci so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Skúsiť sa spýtať samých seba, čo by v danej situácii, pri konkrétnom učive/úlohe, pomohlo nám, aby bolo učivo pochopiteľnejšie, zrozumiteľnejšie, rýchlejšie a jednoduchšie.

5. Byť empatický

• Cibriť si svoje pozorovacie schopností a dokázať čo najlepšie vnímať potreby konkrétneho žiaka a jeho individualitu. Prispôsobí žiakovi vyučovací proces, ak sa necíti komfortne, odmieta pracovať ale zároveň je otvorený komunikácii. Zistiť prečo a v akom je rozpoložení. Nevyvíjať na žiaka tlak. Využiť aktuálnu schopnosť edukácie v prospech žiaka, ak je vidieť nasadenie a túžbu po vedomostiach.

6. Zjednodušovať

• Byť v strehu, pripravený reagovať a pomáhať žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Nevykonávať úlohy za nich, ale hľadať také spôsoby, aby sami vlastným pričinením prišli na riešenia úloh. Spracovávať ich takým spôsobom, aby boli pre žiakov jednoduchšie, zrozumiteľnejšie a prístupnejšie. Inšpirovať žiakov takým spôsobom, aby samostatne zvládli aj náročnú prekážku.

7. Improvizovať

• Mať dostatok pomôcok, ktoré zjednodušujú výučbu všetkým žiakom. Zachovať chladnú hlavu, porozhliadnuť sa a využiť všetko čo máme k dispozícii na vytvorenie vizuálnej pomôcky. Poradiť si so vzniknutou situáciou. Odhaliť v sebe viac než si myslíme, že v nás je.

8. Oceňovať

• Neustále chváliť a povzbudzovať žiakov. Správne načasované ocenenie či pochvala buduje sebavedomie, cieľavedomosť a vytrvalosť. Radosť z vlastného úspechu, ktorú žiaci zažijú, je pre nich najväčším víťazstvom.

9. Hýbať sa

• Zaradiť akékoľvek fyzické aktivity do výchovno-vzdelávacieho procesu. Žiaci si prečistia hlavu a stávajú sa psychicky odolnejšími voči vypätým a nečakaným situáciám, ktorým sú denne vystavovaní.

10. Byť vzorom

• Stať sa vzorom. Žiaci neustále vnímajú akým spôsobom s nimi komunikujeme, ako vysvetľujeme, aké slová používame, sledujú vašu mimiku, gestikuláciu, vidia ako sa prezentujeme a ako reagujeme.

„Byť dobrým učiteľom je tým najväčším umením.“