• Michal Hruška

• Yrobot

• Yrobot je výučbový systém postavený na modulárnej architektúre. Bol vyvinutý na Katedre technickej kybernetiky, Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity.

Vyvinutý systém predstavuje Open HW platformu, na ktorej si môžu študenti osvojiť základy elektroniky, informatiky a počítačového inžinierstva. Yrobot má slúžiť ako základ pre vývoj ďalších rozširujúcich aplikácií.

Na rozdiel od typických Open HW systémov ako napríklad Arduino a Raspberry PI, systém Yrobot obsahuje aj pohybový podsystém, ktorý umožňuje pútavým spôsobom overiť navrhnuté a implementované algoritmy. Centrálna časť Yrobota je reprezentovaná jednoduchým 8-bitovým mikrokontrolérom ATmega16. Výber mikrokontroléra vychádza z požiadaviek na jednoduchosť, dostupnosť vývojového prostredia a vhodný súbor integrovaných periférií, ktoré umožňujú komunikáciu s okolím.

Súčasťou Yrobota je doska plošných spojov obsahujúca štyri signailzačné LED diódy, dva 7-segmentové displeje, akustické návestie slúžiace k zvukovej signalizácii, dva motory s integrovanou prevodovkou (1:48) a obvodmi snímania uhlového otočenia kolies založené na reflexných senzoroch CNY70 ako aj tlačidlovými senzormi na detekciu prekážok. Napájanie systému je realizované buď cez 7,5V-10V DC adaptér alebo dvoma batériami Li-Pol 3.7V 2200mAh. Systém Yrobot je možné programovať cez integrovaný USB AVR ISP programátor.

Autori systému predpokladajú, že stavebnica Yrobot bude tvoriť základný stavebný kameň rozsiahlej komunity, ktorá bude sama smerovať ďalší vývoj systému formou návrhu nových rozširujúcich modulov a nových zaujímavých aplikácií. Vyvinuté nadstavbové moduly môžu využívať zdroj energie mobilnej časti a so základnou časťou komunikovať pomocou rozhrania USART a SPI.

Text je prevzatý z: http://fribot.sk/yrobot/

• Krásavci :o)

• Naša škola vlastní 2 ks robotov.

Ak by ste sa s nimi chceli zoznámiť, naučiť komunikovať .... dajte vedieť !

Zoznámim Vás spolu :o)