• Pedagogickí asistenti

• Mgr. Lucia Buc Balická

• Plán práce pedagogického asistenta na školský rok 2023/2024

Pracovná náplň so žiakmi:

• Pomáhať žiakom prekonávať zdravotné a sociálne bariéry.
            • Byť nápomocná žiakom na vyučovacom procese – individuálne vysvetľovať preberané učivo, pomáhať pri vypracovaní úloh a usmerňovať ich pri písaní testov.
            • Vytvoriť pokojnú pracovnú atmosféru.
            • Uplatniť multisenzoriálny prístup vo vyučovaní – počúvaj, pozeraj, hovor, napíš, ukáž.
            • Pomáhať žiakom využívať kompenzačné pomôcky na vyučovaní.
            • Využívať pri individuálnej výučbe: počítač, výukové programy, náučné dokumenty, tabuľky, encyklopédie a interaktívnu tabuľu.
            • Uplatniť prosociálny výchovný štýl – vytvoriť z triedy výchovné spoločenstvo, prijať dieťa také aké je, prejaviť voči nemu priateľské city, pripisovať mu pozitívne vlastnosti  a formulovať jasné a splniteľné pravidlá.
            • Reagovať pokojným poukázaním na negatívne javy a ich dôsledky.
            • Využiť povzbudzovanie ako výchovný prostriedok – indukcia.
            • Zapojiť rodičov do výchovného procesu.
            • Motivovať a vychovávať žiakov „zvnútra“ – dávať im najavo, že sú jedinečnými osobnosťami, ktoré nesú zodpovednosť za každé svoje rozhodnutie, skutok a správanie.

Pracovná náplň vo výchovno-vzdelávacom procese:

• Vykonávať asistenčnú činnosť v súlade s týždenným rozvrhom schváleným vedením školy podľa potrieb jednotlivých žiakov zaradených do inkluzívneho vzdelávania.
            • Spolupracovať s učiteľom v triede a s pedagogickými zamestnancami  školy.
            • Uľahčovať  adaptáciu  žiakov so ŠVVP na  prostredie  školy  a pomáhať  pri prekonávaní  bariér, ktoré plynú z ich znevýhodnenia.
            • Spoluorganizovať činnosti žiakov počas výchovno-vzdelávacieho procesu v súlade  s pokynmi učiteľa.
            • Vykonávať  pedagogický  dozor  počas  neprítomnosti  učiteľa  vo výchovno-vzdelávacom procese.
            • Pomáhať pri príprave učebných pomôcok

V aktivitách  organizovaných  školou  mimo  prostredia  školy:

• Pomáhať  pri  mimoškolských aktivitách  -  exkurzie,  výlety,  spoločenské podujatia a športové podujatia.

V spolupráci s rodinou:

• Komunikovať so zákonnými zástupcami žiaka o procese výchovy a vzdelávania.
            • Oboznamovať sa so zdravotným stavom žiaka a s jeho rodinným prostredím.

V spolupráci s odbornými zamestnancami poradenských zariadení CPPPaP a CŠPP:

• Postupovať v rámci metodických usmernení pri práci so žiakmi so ŠVVP - vyberať vhodné metódy, formy,  prístupy a pozitívne pôsobiť na žiakov pri získavaní kompetencií.

V oblasti osobného rozvoja:

• Účasť  na  vzdelávacích  podujatiach  určených  pre  pedagogických asistentov organizovaných školami alebo inými inštitúciami akreditovanými na  túto  činnosť.

V Ružomberku 04. 09. 2023                                                             Mgr. Lucia Buc Balická