• Školský psychológ

• Plán práce 2023/2024

• Stredná odborná škola polytechnická, Sládkovičova 104, 034 01 Ružomberok

PLÁN PRÁCE ŠKOLSKÉHO PSYCHOLÓGA ŠKOLSKÝ ROK 2023/2024

Prácou školského psychológa je poskytovať odborné psychologicko-edukačné služby žiakom, zákonným zástupcom žiakov, pedagógom a ostatným zamestnancom školy  na rozvíjanie ich zdravého osobnostného rozvoja a psychického zdravia.

Školský psychológ pri svojej práci spolupracuje s vedením školy, výchovnou poradkyňou, školskou špeciálnou pedagogičkou, pedagogickou asistentkou, triednymi učiteľmi, učiteľmi a mimoškolskými organizáciami..

Pri poskytovaní psychologických služieb žiakom, zákonným zástupcom, zamestnancom školy sa školský psychológ riadi Etickým kódexom práce psychológa a rovnako aj Etickým kódexom práce školského psychológa.

Konkrétna náplň práce školského psychológa je činnosť:

• Diagnostická
            • Intervenčná
            • Preventívna
            • Poradenská
            •  Konzultačná

Základné činnosti psychológa počas školského roka:

• Konzultačná a poradenská činnosť pre žiakov, učiteľov, zákonných zástupcov žiakov.
            • Poskytovanie odbornej psychologickej služby žiakom ich zákonným zástupcom, zamestnancom školy na rozvíjanie ich zdravého osobného rozvoja a psychického zdravia.
            • Odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, individuálne, skupinové, hromadné poradenstvo.
            •  individuálna prípadová práca so žiakmi (študijné ťažkosti, adaptačné problémy, problémy v sociálnej oblasti a iné)
            • Práca s kolektívom triedy na vyučovacích hodinách.
            • Realizácia triednických kruhov v triedach prvých ročníkov za účasti triednych učiteľov.
            • Získavať informácie o potrebách klienta vhodnými metódami, vyjasňovať a analyzovať tieto potreby a pripraviť následný poradenský postup.
            • Psychologické poradenstvo v oblasti rodinných, partnerských a iných sociálnych vzťahov.
            • Poskytovať konzultácie učiteľom, žiakom, ich zákonným zástupcom ohľadom integrácie a pracovať s integrovanými deťmi a žiakmi v spolupráci so zariadeniami výchovného poradenstva a prevencie.
            • Riešenie porúch žiakov v správaní (hyperaktivita, impulzivita, agresivita, šikanovanie, tréma, stres), riešenie problémov spojených so záškoláctvom, riešenie narušených vzťahov v triede a nepriaznivej triednej klímy, riešenie problémov spojených so stresom, preťaženosťou a psychickou záťažou.
            •  Poradenská činnosť pre žiakov s vývinovými poruchami učenia a inými ťažkosťami.
            •  Zisťovanie klímy školy a tried, riešenie narušených vzťahov v triede a nepriaznivej triednej klímy.
            • Spolupráca s pedagógmi.
            • Spolupráca s inými odbornými pracovníkmi a inštitúciami, najmä so zariadeniami výchovného a psychologického poradenstva  (CPP, PREROD, PZ).
            • Účasť na ďalšom vzdelávaní školského psychológa.
            • Aktívne reagovanie na aktuálne potreby.
            •  plánovanie a realizácia dobročinných aktivít v spolupráci s rôznymi organizáciami.

Rozpis pracovnej činnosti:

• Príprava na odbornú činnosť
            • Administratívna práca.
            • Konzultačno-poradenská činnosť pre žiakov ich zákonných zástupcov a zamestnancov školy.
            • Účasť na vyučovacích hodinách
            • Individuálna práca so žiakmi
            • Skupinová práca so žiakmi
            • Pozorovanie v triedach, v prirodzených podmienkach školy
            • Sociometria- meranie sociálnych vzťahov v triedach
            • Konzultácie s odbornými pracovníkmi odborných centier (CPP).
            • Preventívne a intervenčné aktivity podľa potreby.

Školský psychológ poskytuje služby žiakom na vlastnú žiadosť alebo na žiadosť zákonných zástupcov, alebo učiteľov. Poskytuje služby vedeniu školy, učiteľom zákonným zástupcom. Okrem pravidelných aktivít vykonáva i aktivity nepravidelné - účasť na pedagogických radách, krízová intervencia a pod. Plán práce sa v priebehu školského roka môže meniť, dopĺňať o ponúkané, resp. žiadané aktivity v súlade s požiadavkami vedenia školy.

Vypracovala: Mgr. Janolová Soňa

Ružomberok: 02.09.2023