• Prevencia

• Plán práce 2023/2024

• SOŠ polytechnická, Sládkovičova ulica 104, Ružomberok

ŠKOLSKÝ PROGRAM PREVENCIE DROGOVÝCH ZÁVISLOSTÍ A PREVENCIE SOCIÁLNO-PATOLOGICKÝCH JAVOV NA ŠKOLSKÝ ROK 2023/2024.

Preventívny program je strategický plán realizácie preventívnych aktivít počas školského roka 2023/2024. Jeho obsah vychádza z plánu práce školy a pedagogicko-organizačných pokynov MŠ SR pre tento šk. rok.

Cieľ:

Cieľom preventívneho programu sú výchovno-vzdelávacie aktivity zamerané na prevenciu drogových závislostí, predchádzanie všetkých foriem násilia, agresivity, šikanovania, diskriminácie, rasizmu, intolerancie a xenofóbie, podpora preventívnych projektov v oblasti zdravého životného štýlu a optimalizácie sociálno-psychologickej klímy v školskom prostredí, projekty záujmovej a mimoškolskej činnosti, školské športové podujatia, vzdelávanie pedagogických zamestnancov školy a školského zariadenia v oblasti prevencie sociálno-patologických javov. V súlade s problematikou ľudských práv je jeho cieľom tiež usmerňovať výchovu žiakov tak, aby sa stala integrálnou súčasťou celoživotného procesu podpory a ochrany ľudských práv a rozvoja medziľudských vzťahov v demokratickej spoločnosti.

Úlohy:

• Priebežne monitorovať správanie žiakov a zmeny, v prípade podozrenia  zabezpečiť ich ochranu a bezodkladne riešiť vzniknutý problém v súčinnosti s vedením školy a zákonnými zástupcami žiaka.
          • Zapájať žiakov do aktivít výchovy v duchu humanizmu a vzdelávanie v oblasti ľudských práv, práv dieťaťa, práv osôb so zdravotným postihnutím, rovnosti muža a ženy.
          • Vytvárať priaznivé multikultúrne prostredie v škole, napomôcť žiakom porozumieť iným kultúram, migračná kríza.
          • Šíriť myšlienky tolerancie, akceptácie odlišností a zlepšovanie postojov voči znevýhodneným skupinám obyvateľstva.
          • So žiakmi realizovať diskusie na tému: šikanovanie. S výsledkami oboznámiť  triednych učiteľov. Odhalené problémy riešiť v spolupráci s triednymi učiteľmi, rodičmi,  vedením školy, výchovným poradcom, školským psychológom, školským špeciálnym pedagógom a odborníkmi z CPP.
          • Počas celého školského roka nadväzovať kontakty s odborníkmi a pokračovať v spolupráci s nimi.
          • Organizovať preventívne aktivity v spolupráci s Nízkoprahovým denným centrom pre deti a rodinu– PREROD, Okresným riaditeľstvom PZ v Ružomberku, RÚVZ v Lipt. Mikuláši a CPPPaP v Ružomberku.
          • Zapájať žiakov do akcií, ktoré organizuje Žilinský samosprávny kraj, mesto Ružomberok.
          • Podporovať činnosť školského parlamentu a v spolupráci s ním organizovať rôzne mimoškolské aktivity pre našich študentov.
          • V rámci plnenia úloh vyplývajúcich  z Koncepcie boja proti extrémizmu, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie organizovať prednášky, výchovné exkurzie, súťaže pre žiakov v spolupráci s Okresným riaditeľstvom PZ.
          • Zúčastňovať  sa  vzdelávacích kurzov a seminárov týkajúcich sa prevencie sociálno – patologických javov, ktoré zvyšujú odbornú spôsobilosť koordinátora.
          • Zabezpečiť spoluprácu so zákonnými zástupcami v oblasti prevencie, informovať ich o aktivitách realizovaných v školskom preventívnom programe.
          • Realizovať osvetovú činnosť, aktivity, prednášky a besedy zamerané na zvýšenie informovanosti  žiakov  o migrantoch.
          • Aktívne zapájať žiakov do aktivít a programov, ktoré podporujú výchovu ku zdraviu a zdravému životnému štýlu.
          • Priebežne žiakov oboznamovať s dôležitosťou duševného zdravia a približovať im činnosť psychológa ako toho kto pomáha a počúva.
          • Zdieľanie príspevkov k témam prevencie prostredníctvom webovej stránky školy.

Program je rozčlenený pre jednotlivé ročníky.

Tento plán sa môže vzhľadom na aktuálnu situáciu a aktuálne problémy školy meniť a dopĺňať.

1.ročník

Aplikovať preventívne aktivity zamerané na prevenciu závislostí a rizikového správania v školskom prostredí zapojením sa do preventívneho programu Čistý život.

2.ročník

Realizovať aktivity zamerané na prevenciu a elimináciu šikanovania, delikvencie a kriminality, ako aj na podporu právneho vedomia žiakov v spolupráci s PZ.

Realizovať preventívny program Duševné zdravie na stredných školách v spolupráci s CPP Ružomberok a výchova k ľudským právam, organizovať besedy z cieľom väčšej informovanosti o migrantoch.

3.ročník

Ovplyvniť názor na extrémizmus, rasizmus, xenofóbiu, antisemitizmus a ostatné formy intolerancie realizáciou prednášok a súťaží pracovníkmi Okresného riaditeľstva PZ. Vo všetkých ročníkoch v rámci triednických hodín venovať danej problematike zvýšenú pozornosť.

Končiace ročníky

V spolupráci s CPP a PZ  realizovať zážitkové besedy v oblasti predchádzania obchodovania s ľuďmi a besedy na tému riziká práce v zahraničí a prevencia pred neľudským zaobchádzaním a otrockou prácou „Mne sa to stať nemôže“.

Aktivita

Forma

Realizuje

Rozsah hodín